(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= '//www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-KCTC8K');

4. 10. 2017

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží a čas zažádat si o voličský průkaz se krátí. Voličský průkaz potřebujete, pokud chcete volit mimo místo svého trvalého bydliště. Byla by škoda, aby váš hlas propadl jen proto, že plánujete být někde jinde. Podat si žádost o voličský průkaz je velice jednoduché, doručena na úřad (Pozor, opravdu doručena na úřad, nikoliv odeslána!) ale musí být nejdpozději v pátek 13. října. Jak na to?

O voličský průkaz můžete zažádat buď:

  1. osobně přímo na úřadě obce, která je vaším trvalým bydlištěm,
  2. odeslat žádost elektronicky přes datovou schránku,
  3. odeslat žádost s ověřeným podpisem na úřad a voličský průkaz si pak vyzvednout, nebo si jej nechat poslat poštou.

Varianta č. 1 je nejjednodušší, ale předpokládá, že se na váš úřad dostanete v úředních hodinách. Jediné, co v tu chvíli potřebujete, je průkaz totožnosti. Pozor, úřad nemůže voličský průkaz vydat dříve, než 15 dní před volbami, tedy ve čtvrtek 5. října.

Pro variantu č. 2 a 3 nejdříve potřebujete vyplnit žádost o voličský průkaz. Neexistuje žádný jednotný vzor nebo formulář. Některé úřady na svých stránkách takové vzory nabízejí. Jeden takový vzor najdete i pod tímto odkazem jako Google dokument, který si můžete vytisknout, stáhnout jako Word nebo zkopírovat mezi své Google dokumenty (pokud je používáte).

Pro přípravu žádosti můžete také použít jednoduchý interaktivní formulář, který připravil Hlídač státu. Zabere vám to maximálně 5 minut.

Pokud si nejste jisti, jaký úřad ve vašem případě žádat o vystavení voličského průkazu, můžete to zjistit na této stránce webu statnisprava.cz. V některých případech větších měst to může být dokonce i více úřadů.

Nezapomeňte v žádosti jasně napsat, zda si pro voličský průkaz přijdete osobně, nebo zda vám ho úřad má poslat poštou a na jakou adresu. Máte také možnost udělit někomu plnou moc k vyzvednutí vašeho voličského průkazu osobně (například rodiče či děti).

Pokud máte datovou schránku, odešlete vaši žádost přes ni. Pokud jste zvolili doručení poštou, máte během 5 minut hotovo.

Jestliže datovou schránku nemáte, budete si muset nechat ověřit podpis a poslat žádost poštou. Ověřování podpisu je opět jednoduchá záležitost a za 30 Kč vám jej ověří na jakémkoliv kontaktním místě CzechPoint. Jejich mapu najdete zde. Ve větších městech můžete zvolit CzechPoint na poště a rovnou žádost i odeslat (například v Brně na poště na Hlavním nádraží). CzechPointů je celá řada a ověření vám také zabere jen pár minut.

Pak už stačí žádost pouze odeslat na adresu vašeho úřadu a počkat, až vám voličský průkaz přijde. Nespoléhejte se na rychlé doručení a raději zažádejte o voličský průkaz co nejdříve.