(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= '//www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-KCTC8K');

9. 12. 2015

Brno, středa 9. 12. 2015

Zelení Piráti. Tak zní název koalice Strany zelených a České pirátské strany pro volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, které proběhnou na podzim 2016. Strany spolupráci stvrdily v úterý 8. 12. podpisem Memoranda o předvolební spolupráci a nyní začnou pracovat na přípravě koaliční smlouvy a organizaci primárních voleb, v nichž zvolí čelo společné kandidátní listiny. Prozatímním kandidátem na lídra koalice je úspěšný podnikatel a investor Jiří Hlavenka, jeden z průkopníků českého internetu.

„Partnerství České pirátské strany a Strany zelených vnímám jako nejlepší možnou kombinaci. Programově si jsou obě strany velmi blízké a společně dělají výbornou práci na brněnském magistrátu. Vnímám je jako představitele „nové politiky“ a bude mně potěšením, pokud budu moci svými zkušenostmi přispět k úspěchu koalice ve volbách a následně v další práci pro Jihomoravský kraj,“ říká Jiří Hlavenka, kandidát na lídra koalice.

V Memorandu se strany dohodly na programových prioritách koalice, mezi něž patří zprůhlednění veřejné správy a větší zapojení veřejnosti, participativní rozpočet, podpora vědy a výzkumu a jejich propojování s průmyslovou praxí nebo podpora tzv. green-jobs a tech-jobs. Zásadním tématem bude také řešení úbytku vody v krajině či další zkvalitňování a zpřístupňování Integrovaného dopravního systému JMK, výstavba obchvatů, omezení tranzitní dopravy na silnicích nižších tříd a podpora přestavby železničního uzlu Brno při jeho zachování v centru města.

„Pirátskou prioritou pro Jihomoravský kraj je především radikální změna přístupu úřadu nejen v komunikaci s občany, ale i ve vlastní činnosti, zejména v nakládání s daty, kterými kraj disponuje. Hodláme navázat na naše brněnské úspěchy a v přehledně strukturované formě otevřených dat zveřejnit všechny informace, na které má občan ze zákona právo. Neméně důležitým cílem je pro nás umožnění občanské účasti na řízení kraje vytvořením nástrojů participativního rozpočtování a participativního plánování strategických dokumentů,“ říká Tomáš Koláčný, místopředseda jihomoravských Pirátů.

„Jedním z klíčových témat, která musí kraj řešit, je dlouhodobý úbytek vody v krajině a související sucha. Velký důraz ale chceme klást také na otevřenost krajského úřadu a změnu způsobu, jakým kraj komunikuje s veřejností i obcemi. Současný přístup vedl mimo jiné k tomu, že Jihomoravský kraj dodnes nemá platné Zásady územního rozvoje. Právě otevřená a transparentní správa věcí a zapojování veřejnosti do rozhodování je to, co nás přirozeně silně pojí s Pirátskou stranou,“ říká Matouš Vencálek, předseda jihomoravských zelených.

Kontakt:

Strana zelených:

Matouš Vencálek, předseda jihomoravské krajské organizace, tel: 603 931 205, matous.vencalek@zeleni.cz

Česká pirátská strana:

Tomáš Koláčný, místopředseda jihomoravského krajského sdružení, tel: 736 661 244, tomas.kolacny@pirati.cz